Odpisová skupina VZV

Přidal:

Odpisová skupina VZV je častým tématem konverzace se zájemci o vysokozdvižný vozík (Desta, Linde, Still, Jungheinrich, Hyster i další zahraniční znakčy VZV). Pokud VZV ještě ve firmě nepoužíváte, určitě Vás bude zajímat, do které odpisové skupiny vysokozdvižný vozík patří. Můžete totiž výrazněji ovlivnit svůj hospodářský výsledek firmy na několik let.

Proč odepisovat VZV?

Odpis zjednodušeně vyjadřuje opotřebení majetku za určité období. V případě vysokozdvižného vozíku je jedná o fyzické opotřebení. Jinými slovy opotřebení představuje snížení ekonomického prospěchu.

Smyslem odepisování VZV je rozložit pořizovací cenu vysokozdvižného vozíku jako náklad do více období.

Proč využít odpisu při pořízení VZV?

Pořízení VZV představuje výrazné finanční zatížení. Aktuální právní předpisy však dovolují vysokozdvižný vozík tzv. účetně odepsat během několika let. Pořízení vozíku tak neovlivní hospodářský výsledek firmy ihned, ale poměrně po dobu životnosti stroje.

Jaká je odpisová skupina VZV?

Vysokozdvižný vozík patří do 2. odpisové skupiny, SKP 29.22.15 Vidlicové vozíky, jiné vozíky vybavené zdvihacím a manipulačním zařízením a malé tahače.

Odpisová skupina je určena zákonem 586/199286 o daních z příjmů, který rovněž stanovuje odpisovou délku 5 let.
Svůj VZV tak můžete účetně odepisovat po dobu 5 let. Vloženou investici rozložíte do svého účetního hospodaření rovnoměrně do 5 let. Jedná se o techniku často využívanou majiteli vysokozdvižných vozíků.

Sjednocení délky odpisů a leasingu

Došlo k sjednocení délky odpisů a trvání leasingových smluv u vysokozdvižných vozíků, a to na již zmíněných 5 let.

Máte dotazy? Kontaktujte nás

Máte dotazy k odpisové skupině VZV? Zeptejte se nás, rádi Vám poradíme.

0

O autorovi:

Společnost Martin Rosulek - Rosservis, s.r.o. se specializuje na vysokozdvižné vozíky již od roku 1991. Zajišťuje generální opravy, prodej VZV Desta, opravy a servis VZV po celé České republice a Slovensku. Dodává také příslušenství, přídavná zařízení a náhradní díly na VZV.
  Související příspěvky