Čelní nakladače jako konkurence vysokozdvižných vozíků?

Přidal:

Každý moc dobře ví, k čemu primárně slouží vysokozdvižné vozíky. Tyto pracovní stroje nacházející uplatnění v mnoha oblastech a jsou díky velkému množství přídavných zařízení, rozšíření a nástavců poměrně univerzálními pomocníky, kteří odvedou spoustu tvrdé práce za člověka. Nejsou to však jen VZV, jež vám nabídnou svou službu. Na trhu jsou k dostání i další alternativy, o nichž by měl každý zájemce o podobný pracovní nástroj vědět. V dnešním článku se zaměříme na čelní nakladače. Vysvětlíme si, co to vlastně je, kde se nakladače používají a jaké jsou jejich hlavní výhody a nevýhody.

Co je čelní nakladač

Když se vysloví výraz „nakladač“, jistě v paměti marně pátráte po tom, jak takový stroj asi vypadá. Ve skutečnosti čelní nakladače určitě dobře znáte. Nejedná se totiž o plnohodnotné zařízení, jakým je například vysokozdvižný vozík, ale o přední část, která se připevňuje na malotraktory nejrůznějších značek a modelů.

Jde o funkční konstrukci zhotovenou z oceli a doplněnou o pístnice, tlumiče, klouby a ostatní technická řešení přinášející vysokou manipulovatelnost. Díky tomu, že čelní nakladače lze opatřit také dalšími přídavnými prvky jako VZV, stávají se z malotraktorů poměrně univerzální stroje pro vykonávání spousty činností.

Jak vybrat vhodný nakladač

Při výběru čelního nakladače je třeba přihlížet k několika důležitým parametrům.

  • Celková váha a nosnost nakladače.
  • Výška zdvihu.
  • Funkce – nemusí jít pouze o hlavní zdvih, ale i sevření a náklon.
  • Ovládání.
  • Kompatibilita s vybraným malotraktorem.

Čelní nakladače pro práci všeho druhu

Velmi oblíbené jsou polské čelní nakladače a použité nakladače, protože znamenají menší finanční náročnost pro jeho nového majitele. Své uplatnění najdou především ve stavebnictví. Manipulace s nejrůznějšími věcmi je pravděpodobně tou nejčastější činností čelních nakladačů. I díky tomu nachází své užití také v zemědělství a lesnictví. Prostřednictvím nakladače se z traktoru stává určitý manipulátor, který si poradí s přesouváním krmiva, stavebního materiálu a ostatními věcmi.

Právě v oblasti stavebnictví se čelní nakladače mohou stávat přímými konkurenty vysokozdvižných vozíků.

Výhody čelních nakladačů

Nejprve bychom měli začít představením kladů. Pokud zvolíte toho správného výrobce nakladače, dostane se vám spolehlivého a bezpečného doplňku k vybranému pracovnímu stroji. Příjemná je určitě poměrně rychlá montáž a připevnění na malotraktor. Řada modelů je vybavena speciálními integrovanými parkovacími podpěrami. Díky variabilitě zařízení se nemusíte příliš omezovat při manipulaci se zbožím, ať už jde o maximální výšku zdvihu či úhly vyklápění a zaklápění. Tuhá a pevná konstrukce je navíc spojena s celkem velkou odolností a ochranou proti nežádoucímu poškození. Využít můžete také příslušenství pro nakladače, tj. kleště na balíky, lopaty či paletizační vidle.

Nevýhody nakladače oproti vysokozdvižným vozíkům

Ano, čelní nakladače vám díky spoustě přídavných prvků přináší široké použití v mnoha oblastech. Počítat však musíte s tím, že k jejich užívání je zapotřebí minimálně malotraktor nebo jiný podobný stroj, na který by šlo nakladač připevnit. A pokud ani ten nevlastníte, pak půjde o poměrně velkou prvopočáteční investici. V takovém případě mnohé menší a střední společnosti zvolí vysokozdvižné vozíky. Ty se ostatně pyšní i svou kompaktností, takže nachází své využití nejenom venku, ale také ve vnitřních prostorách, jakými jsou sklady a průmyslové haly. Na takových místech jsou VZV oproti čelním nakladačům podstatně obratnější.

Je tedy na zvážení každého zájemce o tuto techniku, kde a v jakých prostorách vyžaduje manipulaci s nákladem a co od takového stroje očekává. Jak vysokozdvižné vozíky, tak nakladače mají své místo na trhu.

0

O autorovi:

Společnost Martin Rosulek - Rosservis, s.r.o. se specializuje na vysokozdvižné vozíky již od roku 1991. Zajišťuje generální opravy, prodej VZV Desta, opravy a servis VZV po celé České republice a Slovensku. Dodává také příslušenství, přídavná zařízení a náhradní díly na VZV.
  Související příspěvky